AMRM-RY504-2-30 * Marinco Reverse 2-30A to 50A"Y" Adapter
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
Marinco Reverse 30A to 50A "Y" Adapter Product Features Provides a boat with 50A 125/250V power from two 30A/125V locking receptacles. The Reverse "Y" Adapter (167RYN) has two male plugs with special power isolation circuitry for added safety. When one plug is connected to a receptacle, the circuitry isolates the second plug. The reverse "Y" provides 50A 125/250V power when only 30A 125V receptacles are available. Note: Reverse "Y" will NOT work with 50A, 125V, 3-wire inlets. Power is provided in both circuits to the 4-wire inlet, but the dockside receptacles limit the current in each circuit to 30A. The two 30A 125V receptacles must be supplied from a single power source providing from 208V to 250V between them for proper operation.
  • Provides a boat with 50A 125/250V power from two 30A/125V locking receptacles.
  • The reverse "Y" provides 50A 125/250V power when only 30A 125V receptacles are available.
  • Note: Reverse "Y" will NOT work with 50A, 125V, 3-wire inlets. Power is provided in both circuits to the 4-wire inlet, but the dockside receptacles limit the current in each circuit to 30A. The two 30A 125V receptacles must be supplied from a single power source providing from 208V to 250V between them for proper operation.