Royal Designs DBS-710-11EG Royal Designs 11" Rectangle Cut Corner Basic Lamp Shade, Eggshell, (4 x 6) x (8 x 11) x 8
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
18
quantity
Product details
Category
This rectangle cut corner basic lampshade is a part of royal designs, INC. Timeless basic shade collection and is perfect for anyone who is looking for a traditional yet stunning lampshade. Royal designs has been in the lampshade business since 1993 with their multiple shade lines that exemplify handcrafted quality and value. Exterior fabric: hand tailored silk-type shantung (except linen, mouton, burlap & faux rawhide fabrics) interior fabric: off-white softback lining (Black, burlap & faux rawhide fabrics have gold lining) washer: standard brass-finish spider fitter, use a finial to fasten shade. Trim: top and bottom trim (single or double) with vertical piping frame: heavy grade rust resistant metal frame bulb: suggested maximum wattage is 150-watt for most sizes (clip on shade Max 60W) HEIGHT is measured by slant HEIGHT from top to bottom of the lampshades' front face please measure your existing shade--a Replacement harp may be needed for a proper fit or additional ADJUSTMENT if changing HEIGHT of shade.
  • Shade Dimensions: (4 x6) x (8 x 11) x 8 (top x bottom x height)
  • Shape: rectangle
  • Fabric: hand tailored silk-type shantung fabric, premium off-white softback lining
  • Washer: standard (0.5 inch recess) brass-finish spider fitter with trademark stamping. This shade fits using lamps with 6 in, 8 in, 10 in glass reflector/diffuser bowls